Prof. Dr. Bülent GÜRBÜZ
REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Kurucu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Rekreasyon Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı. ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi ve Araştırmacı olarak görev yaptı.

Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesinde Rekreasyon Bölümlerinde rekreasyon alanı ile ilgili akademik düzeyde dersler verdi. Rekreasyon ile ilgili birçok uluslararası kongre ve dergilerde bilimsel araştırmalar sundu, kongrelerde birçok defa en iyi araştırma ödüllerini kazandı ve kongre bilimsel kurullarında görev yaptı. Rekreasyon ve Kentlileşme ve Spor Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi isimli kitapları bulunmaktadır. Ayrıca, Uuuslarası indeksler kapsamında yer alan World Leisure Dergisi editörler kurulu üyesidir.

Pek çok farklı disiplinden (Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Orman Fakültesi) akademisyenlerin bir araya gelerek kurdukları Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneğinin (REKÇAD) kurucu üyesi ve başkanıdır. Halen Ankara Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.


Cem TUNA
The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü

Avusturalya’da Dreamworld, White Water World, Sky Point gibi tema parklarda 25 yıl çalışan Cem Tuna, bu mekanların Sorumlu Yönetiminde görev aldı. Mekan Risk Yönetimi lisansına sahip olan Tuna, inşaat projeleri ve tema parkların operasyon ve yönetimi alanlarında uzmanlaştı ve Dreamworld Tema Park’ta çekilen Big Brother Avustralya tv şovunun operasyonunu ve dünyanın en büyük çölünde yer alan Ayers Rock Resort’un operasyonlarını yönetti.

2013 yılından beri Vialand’de Tema Park Operasyon Direktörü olarak görev alan Tuna, 2016 yılında Vialand Yönetiminde gerçekleşen yeniden yapılanma neticesinde, Vialand Tema Park Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

IAAPA 2018 Emniyet Kurulu’na seçilen Cem Tuna, aynı zamanda Vialand Tema Park olarak desteklenen ve Macaristan-Budapeşte de 2018 yılında inşaatı başlayacak bir tema parkın operasyonunda danışman olarak da yer alacaktır.

Cem Tuna şu an da The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


 

Dilek Gamze ÇAPANOĞLU
İstanbul Akvaryum Kompleksi İcra Kurulu Üyesi
Akvaryum Genel Müdürü

Türkiye’nin ilk ve en büyük akvaryumu olan İstanbul Akvaryum projesine 2008 yılında inşaat aşamasında katılarak projenin inşa-i, mimari ve temalandırma süreçleriyle birlikte yurt içi- yurt-dışı koleksiyonunun oluşturulması ve ithalat aşamalarının tümünde aktif rol aldı. Sistemi devreye alan, işletme kadrosu ve organizasyonunu kuran yönetim ekibinde yer aldı.2011 yılında ‘’Dünya’nın En Büyük Tematik Akvaryumu’’ olan İstanbul Akvaryum’un kapılarını ziyaretçilerine açmasıyla birlikte akvaryum işletme kadrosunda görevine devam ederek 2012 yılında Genel Koordinatörlük pozisyonuna getirildi ve kurumsal iletişim, satış-pazarlama, stratejik planlama ve iş geliştirme süreçlerinde idari yönetimi üstlendi. 2014 yılında akvaryumla entegre Aqua Florya Alış-Veriş Merkezi sergi alanında dünyada milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmiş en önemli ve en popüler uluslararası gezici sergilerden biri olarak bilinen ‘The Human Body Exhibition’ sergisini yerli ve yabancı ziyaretçiler ile kompleks bünyesinde buluşturdu. Bununla birlikte İstanbul Akvaryum kompleksi çatısı altında birçok sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesine destek verdi. Proaktif bakış açısıyla özellikle merkezinde eğlence ve deneyim olan akvaryum faaliyetlerinin AVM ve Otel tesislerine entegrasyonu üzerine çalışmalar yürütmektedir.

2015 yılında komplekse ait Crowne Plaza Florya Otel’inin tamamlanması ile birlikte Aqua Florya AVM, Crowne Plaza Florya ve İstanbul Akvaryum tesislerini bünyesinde barındıran kompleksin İcra Kurulu Üyeliği’ne getirilmiştir. Halen Akvaryum Genel Müdürü görevini, İcra Kurulu üyeliği ile beraber aktif olarak yürütmektedir.

İstanbul’un en önemli turistik ve cazibe merkezlerinden biri olan ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan kompleks ziyaretçilerine eğlenceden gastronomiye, kültürel etkinliklerden bilimsel çalışmalara, alış-veriş ihtiyaçlarından konaklamaya kadar birçok farklı unsuru bir arada deneyimleme fırsatı sunmaktadır.


Hakan TÜRKKUŞU

Yönetici | Eğitimci | Konuşmacı

 

11 Nisan 1964 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Profesyonel yaşamına gazeteci olarak başladı, dış haberler alanında uzmanlaştı, seçkin yayın kuruluşlarında çalıştı, yazmayı bugün de sürdürüyor. Çevirmen olarak 200 kadar eseri Türkçe’ye kazandırdı. Yazdığı kitaplar arasında Semboller | Simgeler | Kavramlar ile Semavî dinlerin izinde Kutsal Topraklar: Kudüs bulunuyor.

Etkinlik yönetimi konusundaki çalışmalarına Türkiye’de başladı, yurt dışında sürdürdü. Profesyonel yaşamında farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 binden fazla çalışmada görev aldı. Bunlar arasında yer alan Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams, 1992), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez ev sahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge, 1996) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez (1998) düzenlenen açık deniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street’te yaklaşık 50 bin kişinin ağırlandığı sokak etkinlikleri ve Gong Ceremony | Çana Vuruş Töreni, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (Cine5 ancorman, 1996) ile Türkiye’nin ilk F1 ev sahipliği (İstanbul Park, 2005), Türkiye ile Yunanistan arasında ilk Uluslararası Deniz Maratonu (Kaş-Meis, 2005), Türkiye’nin 2004 yılında ev sahipliği yaptığı ilk ve tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock (New York, Griffis Hava Üssü, 1999) ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke (Hezarfen Havaalanı, 2003) gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin kişinin katıldığı Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. Boston’da (2013) Ted Cutlar ile 30 gün süren ve 200+ performansın sergilendiği ve 800 bin üzeri müzik ve sanat severin izlediği Outside the Box kent festivali ve açılış gösterisi Welcome to Earth için çalıştı. 2022 yazında, Türkiye’nin en büyük (120 dönüm yeşil alan) ve en uzun süreli (23 gün 23 gece) kent festivali olan ve etkinlik sırasında örnek oluşturması sebebi ile İBB tarafından adı Festival Park olarak değiştirilen İstanbul Festivali’nde Etkinlik Direktörü olarak görev yaptı.

Bu konudaki 40 yıla ulaşan profesyonel yaşamında edindiği deneyim ve birikimleri üniversitelerde ders haline getirdi. Türkiye’de ilk Etkinlik Yönetimi derslerini (İstanbul Akademi 2010-2012, İzmir Ekonomi Üniversitesi 2011-2014, Kadir Has Üniversitesi 2017-2020) verdi, vermeye de devam (Yeditepe Üniversitesi 2020’den günümüze) ediyor. Bu konuda 20’den fazla üniversitede konuk konuşmacı ve (lisans, yüksek lisan ve doktora) programlarında konuk eğitimci oldu. Pek çok üniversitede ve saygın eğitim kuruluşunda ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabını yazdı.

Etkinlik konusunda farkındalık yaratan yazıları Akademia.edu ve ResearchGate.net platformları yanı sıra EventNews.online sitesinde düzenli olarak yayınlanıyor.

Aralarında Riot Games – League of Legends gibi uluslararası markaların da yer aldığı pek çok kuruluşun orta ve üst düzey yöneticileri için etkinlik yönetimi eğitimleri düzenledi.

Hakkında daha fazla bilgi: turkkusu.com

 

metinarganProf. Dr. Metin ARGAN
Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanı

Metin Argan, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği bölümünde profesördür. Araştırma ilgi alanları, pazarlama, eğlence pazarlaması, spor pazarlaması, sinsi pazarlama, spor sponsorluğu yönetimi, sponsorluk etkinliği ve boş zaman çalışmalarıdır. Spor pazarlaması, spor sponsorluğu yönetimi ve eğlence pazarlaması adlı kitapları bulunmaktadır. Dr. Argan aynı zamanda Spor Yönetimi, Rekreasyon Yönetimi ve Spor Sponsorluğu adlı kitaplara da editörlük yapmıştır. Spor Pazarlaması, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Tüketici Davranışı adlı kitaplardaki bölümlerin yazarlığını yapmıştır. Dr. Argan’ın pazarlama, tüketici davranışı, spor pazarlaması, boş zaman ve rekreasyon ve spor sponsorluğu üzerine uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Rusya, Güney Kore, Filipinler, Tayvan, Arjantin, Slovenya, Bosna Hersek, Yunanistan, İspanya, Avusturya, Almanya, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde 75’ten fazla uluslararası, ulusal ve bölgesel nitelikli bildiriler sunmuştur. Halen Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği Bölümü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. Pek çok firma, kurum ve şahsa pazarlama, imaj, hizmet ve fitnes hizmet kalitesi gibi konularda danışmanlık yapmıştır.


 

Mustafa MERTCAN
Dof Robotik A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Üniversite döneminden itibaren ilgi duyduğu Simülatör alanında ilk girişimini yine okul yıllarında yaptı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı simülatörün ilk piyasaya sürümünü 2009 yılında gerçekleştirdi. Kurucusu olduğu şirketi Dof Robotik A.Ş. 2010 yılında tüm Türkiye’de 40 dan fazla Hareketli Sinema satışı yaptı. Şirketi 2011 yılından itibaren yurtdışına açılarak kısa sürede Eğlence Endüstrisinin önde gelen firmaları arasına girdi.

Mustafa Mertcan, kurduğu şirketi Dof Robotik’in kültürünü de oluşturan teknolojiyi ve trendleri yakından takip etmek, yenilikler konusunda öncü olmak bakış açısıyla gelişmiş, üst düzey ve teknoloji bakımından yoğun ürünler üreterek yurtiçi ve yurtdışında şirketine birçok başarı ve ödül kazandırdı. Üretilen ürünleri yurtdışında 80’in üzerinde, Türkiye’de ise 100’ün üzerinde noktada olmak üzere 180’in üzerinde farklı ülke ve şehirde yer buldu.

AR-GE çalışmalarına büyük önem veren Mustafa Mertcan, Siemens ile yaptıkları stratejik işbirliği sayesinde ürettikleri en yeni ürünlerle hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada eğlence sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mustafa Mertcan halen kurucusu olduğu Dof Robotik A.Ş. nin “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görevini yerine getirmektedir.


M.Onur KARADAĞ
Okko Entertainment Yönetim Kurulu Başkanı
İPAR – Yönetim Kurulu Üyesi
TEPEA – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

2008 yılında eğlence sektörüne hareketli simülasyon işletmesi ile başlayan M.Onur Karadağ ,35 adet 5D Cinema işletmesi kurmuş ve işletmeciliğini yapmıştır.Kapalı çocuk oyun alanlarında birçok işletme kurmuş ve işletmeciliğini yapmıştır.Ayrıca Temapark kurulum ile ilgili birçok uluslararası firmanın Türkiye temsilciliğini yapmış ve kurulumlar sağlamıştır.Birçok Belediye’de çocuk köyü projelerini hayata geçirmiş,kapalı airdome sistemlerine eğlence merkezi uygulamasının dünyada ilk kez uygulamıştır. Ayrıca alışveriş merkezlerine etkinlik düzenleyen bir ajans kurmuş,Türkiye’de 150’den fazla etkinlik yapmıştır.Son yıllarda adrenalin park imalat ve işletme üzerine bir şirket kurmuş,bu şirketiyle Türkiye’de birçok ilke imza atmıştır.Bu sektörde birçok uluslararası firmanında Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.Halen bu sektörde en fazla işletme yapan şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

M.Onur Karadağ halıhazırda sektöre yön veren İpar Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve Tepea Derneği’nde ise Başkan Yardımcılığı görevlerindedir.


 

Şöhret PAKİŞ
Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Şöhret Pakiş, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans derslerini tamamladı. 2004 yılında Polin ekibine katıldı. Şöhret, Holdinge bağlı 8’i Türkiye’de 12’si yurtdışında bulunan toplam 20 şirketin Marka ve İletişim Direktörü olarak çalıştı. Şöhret Pakiş, 2016 yılında dünyanın en büyük atraksiyon ve rekreasyon organizasyonu olan Amerika merkezli “International Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA)’ın Avrupa komitesinde; 2016 yılından bu yana Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA bölgesi yönetiminde ilk ve Tek Türk yönetici olarak görev yaptı. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan, Dünya Su Parkları Birliği (World Waterpark Association, ABD) tarafından, her yıl su parkları ve rekreasyon alanında anlamlı değer ve katkıda bulunan ve özel başarı gösteren kişi veya kuruluşlara verilen ‘’Executive Board Award’’ ödülüne 2022 yılında Şöhret Pakiş layık görüldü ve bugüne kadar bu prestijli ödüle Avrupa’dan ve Türkiye’den layık görülen ilk kadın yönetici oldu. Şöhret Pakiş, İngiliz Interpark Dergisi’nin Mart sayısında “Woman of Influence” listesinde yer aldı.

Türkiye Macera Parkları Derneği” (İPAR) Eğitim ve Marka İletişim Komisyon başkanıdır. Parkların çocuk gelişimi üzerindeki etkileri araştırma projesinin koordinatörüdür.
Türkiye Eğlence Parkları Derneği” TEPEA Yönetim Kurulu üyesi; Rekreasyon ve Su Parkları Komite Başkanı olarak çalışmaktadır. 2023 yılında IAAPA Hall of Fame komitesinde görev yapmaktadır.

IAAPA Expo, IAAPA Expo Europe, WWA Show, SERR Conference, China Amusement Industry Development Conference, EWA Conference, Atrax Expo, Nature Talks gibi birçok önemli organizasyonda ana konuşmacı olarak yer almıştır.

Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Indiana Üniversitesi gibi birçok üniversitede misafir olarak ders vermiştir.

2021 yılında Dr. Sinan Canan’ın “AçıkBeyin Belgeselleri” dizisine katılan Şöhret Pakiş, su kaydırakları ve uygulamalı sinirbilim arasındaki bağlantı üzerine araştırmalara öncülük etmiştir ve nörorekreasyon alanındaki ilk nicel çalışmayı geliştirmiştir. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Nörobilim alanında yüksek lisansını tamamlayan Şöhret Pakiş, nörobilimin rekreasyon ve atraksiyon sektöründe uygulanması, rekreasyon ve mutlu şehir ilişkisi konularında çalışmaktadır.

‘’Nörorekreasyon: Rekreasyon ve Sinirbilim Arasında Köprü Kuran Kavramsal Bir Çerçeve’’ ve ‘’COVID-19 İzolasyonu Sırasında Ev Temelli Boş Zaman Akışı: Türkiye’de 65 Yaş ve Üstü İnsanlar İçin Bir Vaka Çalışması’’ isimli makaleleri International Journal of Recreation and Sport Science’’ dergisinde yayınlanmıştır. Ayrıca Routledge’ın Eleştirel Serbest Zaman Çalışmaları Araştırma Kitapları Serisinin bir parçası olan ‘’Pandemide Serbest Zaman: Kriz Sırasında Etkileşimi ve Etkinliği Yeniden Hayal Etmek’’ adlı kitabının 3. Bölümüne ‘’COVID-19 Pandemisi Sırasında Ev Tabanlı Eğlencede Ritimler’’ makalesine 3 kıymetli profesör İle birlikte ile katkıda bulunmuştur.


Doç. Dr. Yıldız AKSOY
İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı
Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı
Mimarlık Bölüm Başkan V.

Yıldız AKSOY, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesine bağlı Şehir ve Bölge Planlama bölümünde doçenttir. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden lisans derecesini, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı Peyzaj Planlama programından yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra Peyzaj Planlama ve Tasarım Atölyesi koordinatörlüğü görevini de yürütmüştür. İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcılığı, Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölüm Başkanlığı, Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2015 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak Mimarlıkta Peyzaj Tasarımı dersini vermektedir. 2016 Yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümüne atanmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde dekan yardımcılığı görevinin yanı sıra Şehir ve Bölge Planlama ve Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. BİMTAS A.Ş yükleniciliğinde 3 projenin yürütücüsü olarak görev almıştır.

International Journal of Architecture and Urban Studies dergisi editörlüğünün yanısıra Uluslararası dergilerde yayınlanan makaleleri, uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve yayınlanan bildirilerinin yanında ulusal dergilerde yayınlanan makaleleri de bulunmaktadır. Araştırma ilgi alanları, mimarlıkta peyzaj tasarımı, kentsel peyzaj planlaması, yeşil alan planlaması, kentsel tasarım ve halk sağlığı, Osmanlı bahçeleri, pandemi ve kentsel açık alanlar, yeşil alanlar, deprem parkları, okul, hastane ve cami bahçeleridir.