MUTLU ŞEHİRLER REKRASYON YILDIZLARI

Bu yarışmanın başvuruları 15 Ağustos 2023 tarihi ile başlayacak ve ödüller 12 Ocak 2024 Cuma günü sahiplerini bulacaktır.

REKREASYON ÖDÜLLERİ YARIŞMA TAKVİMİ

Başvuru başlama tarihi : 15 Ağustos 2023
Son Başvuru : 24 Kasım 2023
Jüri değerlendirme toplantısı : 19 Aralık 2023
Ödül Töreni : 12 Ocak 2024

 

2024 Yılında Kimler Katılabilir:

ATRAX STAR 2024 – REKREASYON YILDIZI YARIŞMASI VE ÖDÜLLERİ, bu yıl kamu, belediyeler ve üniversitelere yönelik olarak düzenlenmektedir.

REKREASYON ÖDÜLLERİ – MUTLU ŞEHİRLER KATEGORİLERİ

YILIN BÜYÜK ÖLÇEKLİ BELEDİYE PARKI

YILIN KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BELEDİYE PARKI

YILIN MÜZESİ

YILIN AKTİF – SPORCU İLİ

YILIN AKTİF – SPORCU İLÇESİ

YILIN REKREASYON ETKİNLİĞİ (FESTİVAL, SPOR, VB.)

YILDIZLI PROJE

YILIN PATİLİ DOSTLAR PARKI (Yeni Kategori)


ÜNİVERSİTELER
MUTLU ŞEHİR PROJELERİ İLE YARIŞIYOR
REKÇAD -İŞ BİRLİĞİ İLE YAPILMAKTADIR.

R.1 En Başarılı Büyük Ölçekli Belediye Parkı:
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar son iki yılda faaliyete geçmiş ya da yenilenmiş, en az 2 aydır faaliyette olan, park ve bahçelerinde çocuk eğlence alanları, spor aletleri, bilim–kültür parkları, özel aktivite ve dinlenme alanları vb. bulunduran belediyeler başvurabilir.

R.2 En Başarılı Küçük Ölçekli Belediye Parkı:
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar son iki yılda faaliyete geçmiş ya da yenilenmiş, en az 2 aydır faaliyette olan, park ve bahçelerinde çocuk eğlence alanları, spor aletleri, bilim–kültür parkları, özel aktivite ve dinlenme alanları vb. bulunduran belediyeler başvurabilir.

R.3 En Başarılı Müze:
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar son iki yılda faaliyete geçmiş ya da yenilenmiş, en az 2 aydır faaliyette olan kamu ve yerel yönetim müze ve ören yerleri başvurabilir.

R.4. Yılın Aktif Şehri
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar son iki yılda, şehir sakinlerinin mutluluğuna katkı sağlayacak eğlence ve etkinlik tesisleri- alanları kazandırmış, çok yönlü parkları ile örnek olmuş, düzenlediği etkinlikleri ile büyük bir kitleye ulaşmış, yeşil alanları ile doğayla iç içe ortamlar yaratmış, eğlence sportif aktiviteleri ile hareket etmeye yönlendirmiş il belediyeleri başvuru yapabilirler.

R.4 Yılın Aktif İlçesi
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar son iki yılda, şehir sakinlerinin mutluluğuna katkı sağlayacak eğlence ve etkinlik tesisleri- alanları kazandırmış, çok yönlü parkları ile örnek olmuş, düzenlediği etkinlikleri ile büyük bir kitleye ulaşmış, yeşil alanları ile doğayla iç içe ortamlar yaratmış, eğlence ve sportif aktiviteleri ile hareket etmeye yönlendirmiş ilçe belediyeleri başvuru yapabilirler.

R.5 Yılın Sporcu Şehri kategorisinde, bünyesinde aktivite ve spor alanları bulunduran ve bu alanlarda şehir sakinlerine etkin sportif faaliyetler, etkinlikler düzenleyen belediyeler yarışacaktır.

R.5 Yılın Sporcu İlçesi kategorisinde, bünyesinde aktivite ve spor alanları bulunduran ve bu alanlarda şehir sakinlerine etkin sportif faaliyetler, etkinlikler düzenleyen ilçe belediyeleri yarışacaktır.

R.6 “Yılın Spor ve Eğlence Etkinliği” kategorisinde, başvuru tarihine kadar son iki yılda yapılan herkes için spor ve eğlence etkinliği (festival vb.) ile bireysel ve toplumsal değer yaratan il ve ilçe belediyeleri yarışacaktır.

R.7 Yıldızlı Proje:
Bu kategoriye başvuru tarihine kadar tasarlanmış, uygulanmaya başlanmış ya da başlamak üzere olan; bünyesinde eğlence, aktivite ve spor alanları, bilim–kültür parkları, özel aktivite ve dinlenme alanları, rekreasyon alanları vb. bulunduran yeni projeler adına başvurulabilir.

R.8 YILIN PATİLİ DOSTLAR PARKI (Yeni Kategori):
Bu prestijli kategori, kentsel alanlarda patili dostlar için özel yaşam alanları oluşturan belediyelere yöneliktir. Son iki yıl içinde açılan veya yenilenen, en az 2 aydır aktif olan bu alanlar sevimli dostlar için daha iyi yaşam koşulları oluşturmak adına gösterilen çabayı takdir eder.

YARIŞMA KATILIM ŞARTLARI

Yarışmaya herhangi bir kategoride başvuru yapacak kurum ya da kuruluşun;

 • Eğlence, etkinlik, park, rekreasyon endüstrisi ve hizmetleri kapsamında faaliyet gösteriyor olması gereklidir.
 • Yarışma takvimini geçirmeden başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Yarışma başvuru yöntemini eksiksiz olarak yerine getirmesi şarttır.
 • Başvuru yapmayı planladığı kategorinin kriterlerine uygun özellikler taşıyor olması gerekmektedir.
 • Daha önce ödül almış ürün, hizmet ya da kuruluş ancak bir yenilik ve gelişme olması durumlarında tekrar başvuru yapabilecektir.

BAŞVURU YÖNTEMİ
TÜM BAŞVURULAR ONLINE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

 • ATRAX STAR yarışmasına tüm başvurular https://www.eglenceodulleri.comadresinden online olarak gerçekleştirilecektir.
 • Aday ürün ya da hizmet özelliklerini, kullanıcıya faydalarını, farklılıklarını Aday Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen özellikler doğrultusunda açıklayarak yazınız.
 • Ürün veya hizmetin farklı açılardan fotoğrafları, tanıtım broşürü, pdf dokümanı ve videosu gibi tanıtımına destek olacak materyallerini online başvuru formuna ekleyebilirsiniz.
 • Jüri, sadece online başvuru üzerinde değerlendirme yapacağından, başvurulan hizmet ile ilgili videonun sisteme yüklenmesi yarışma adayına önemli bir avantaj sağlayacaktır. Yüklenen videonun özelliklerinin aşağıdaki gibi olması başvurunuzu daha etkili anlatmanıza katkı sağlayacaktır.
 • Video süresinin 3-6 dakika arasında olması yeterlidir.
 • Videonun sesli olması daha etkin bir tanıtım sağlayacaktır.
 • Videolardaki görüntü ve ses kalitesinin, anlaşmazlığa ve karışıklığa mahal vermeyecek şekilde olması anlatmak istediklerinizin daha rahat anlaşılmasını sağlayacaktır.
 • Videonun içeriğinde, aday kurum/ kuruluşun mimari tasarımı, alan içerisinde bulunan ekipman çeşitliliği, yıl içerisinde gerçekleştirilen etkinlikler, pazarlama faaliyetleri, temizlik- hijyen koşulları, ulaşım imkanları, personel niteliği gibi konulardan ayrıca yenilik- yaratıcılık ve sürdürülebilirlik anlamında bulunduğu lokasyondan ve sektöre sağladığı katkılardan bahsedilmesi faydalı olacaktır.
 • Teknik Özellikler:Videodaki görüntünün en az 1024×720 px boyutunda, en az 30 fps frekansında ve 1000 kbps çözünürlüğünde (bitrate) olması; sesin ise en az 128 kbps, 44.100 khz ve 2 kanal stereo özelliklerinde olması daha kaliteli ses ve görüntü sağlayacaktır.
 • Online başvurunuzdan sonra başvuru formunuzun kopyası e-mail adresinize gönderilecektir.
 • Yarışma başvuruları sadece Türkçe olarak kabul edilecektir.

GİZLİLİK
ATRAX STAR – Eğlence ve Rekreasyon Ödülleri için yapılan tüm başvurular gizli tutulacaktır. Ödül adayının başvuru formu sadece organizasyon ekibi ile jüri tarafından incelenecek ve ödül töreni esnasında sadece kazananlar açıklanacaktır.

ADAY DEĞERLENDİRME VE KARAR AŞAMASI

 • ATRAX STAR– Eğlence ve Rekreasyon Ödülleri son aday başvuru tarihine dek başvuran tüm adayların başvuruları; kamu, özel sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından tek tek ve toplu değerlendirme yöntemi ile incelenecektir. Ödül sahipleri, jüri üyelerince yapılan puanlamanın akabinde, oylama yöntemi ile nihai karara bağlanacaktır.
 • Ödül sahipleri, ATRAX Gala Gecesi kapsamında gerçekleştirilecek olan ATRAX STAR Ödül Töreni’nde ilan edilecektir.
 • Kategorilerden herhangi birinde ödüle uygun aday olmadığı durumda Jüri kategoriyi iptal etme veya daha uygun bir kategori ekleme hakkını saklı tutar.

DETAYLI BİLGİ İÇİN; Tüm öneri ve sorularınız için organizasyon ekibimizle temasa geçebilirsiniz.

ESRA TURGUT
0554 958 12 94 / 0212 570 63 05
esra@tureksfuar.com.tr
tureks@tureksfuar.com.tr