Prof. Dr. Ahmet Cengiz YILDIZCI
Çevsa Peyzaj Çevre ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı 1969 yılında Orman Fakültesi’nden mezun olarak Orman Yüksek Mühendisi ünvanını almıştır. Sonrasında sırasıyla Orman Bakanlığı Milli Parklar Dairesi’nde Peyzaj Plancısı, K.T.Ü Orman Fakültesi Park Bahçe ve Peyzaj Mimarisi kürsüsünde asistanlık, Paris – Haut de Seine Yeşil Alanlar ve Parklar Müdürlüğü’nde Peyzaj Plancısı, İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehircilik Kürsüsü’nde doktora öğrenciliği, İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehirsel Tasarım ve Şehir Yenileme Kürsüsü’nde asistanlık, UNESCO bursu ile Kanada Quebec’te Laval Üniversitesi’nde misafir öğretim elemanı görevlerinde bulunmuş. 1982 yılında İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde doçent, 1988 yılında aynı bölümde profesorlük kadrosuna atanmış Kentsel Peyzaj Planlaması Yüksek Lisans Kordinatörü olarak görev yapmıştır.

2002 yılında ülkemizde ilk kez Mimarlık Fakültesi içerisinde yer alan Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nü kurmuş ve İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığı ve İ.T.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans ve doktora programı yürütücülüğünü yapmıştır.

Profesor Yıldızcı 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün kuruluş aşamasında görev almış, Kentsel Peyzaj Planlaması dersi ile proje derslerini yürütmüştür. İ.T.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü kapsamında 8 adet doktora ve 86 adet yüksek lisans tezi yönetmiştir.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Peyzaj Konularından Sorumlu Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunmuş, İstanbul Metropoliten Planlama bürosunun hazırladığı İstanbul Çevre Düzeni Planı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Düzeni Planı’nın yapımında Doğal Yapı Grup Başkanlığı görevini üstlenmiştir. İ.T.Ü Döner Sermaye, Çevre ve Şehircilik Uygar Merkezi, İ.T.Ü Vakfı ve İ.T.Ü Geliştirme Vakfı bünyesinde 82 adet peyzaj projelerine imza atmıştır. Ayrıca 24 adet mesleki yarışmalarda gerek jüri üyesi olarak gerekse yarışmacı olarak ödül almıştır.

2011 yılında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın Peyzaj Mimarlığı Eğitimi’ne katkılarında dolayı Başarı Ödülü’ne ve 2016 yılında 8.Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri kapsamında Onur Ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında HEBİL 157 Projesi ile ASLA (Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği) ödülüne layık görülmüştür.


Doç. Dr. Bülent GÜRBÜZ
REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Kurucu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Rekreasyon Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı. ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi ve Araştırmacı olarak görev yaptı.

Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesinde Rekreasyon Bölümlerinde rekreasyon alanı ile ilgili akademik düzeyde dersler verdi. Rekreasyon ile ilgili birçok uluslararası kongre ve dergilerde bilimsel araştırmalar sundu, kongrelerde birçok defa en iyi araştırma ödüllerini kazandı ve kongre bilimsel kurullarında görev yaptı. Rekreasyon ve Kentlileşme ve Spor Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi isimli kitapları bulunmaktadır.

Pek çok farklı disiplinden (Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Orman Fakültesi) akademisyenlerin bir araya gelerek kurdukları Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneğinin (REKÇAD) kurucu üyesi ve başkanıdır. Halen Ankara Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.


Cem TUNA
The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü

Avusturalya’da Dreamworld, White Water World, Sky Point gibi tema parklarda 25 yıl çalışan Cem Tuna, bu mekanların Sorumlu Yönetiminde görev aldı. Mekan Risk Yönetimi lisansına sahip olan Tuna, inşaat projeleri ve tema parkların operasyon ve yönetimi alanlarında uzmanlaştı ve Dreamworld Tema Park’ta çekilen Big Brother Avustralya tv şovunun operasyonunu ve dünyanın en büyük çölünde yer alan Ayers Rock Resort’un operasyonlarını yönetti.

2013 yılından beri Vialand’de Tema Park Operasyon Direktörü olarak görev alan Tuna, 2016 yılında Vialand Yönetiminde gerçekleşen yeniden yapılanma neticesinde, Vialand Tema Park Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

IAAPA 2018 Emniyet Kurulu’na seçilen Cem Tuna, aynı zamanda Vialand Tema Park olarak desteklenen ve Macaristan-Budapeşte de 2018 yılında inşaatı başlayacak bir tema parkın operasyonunda danışman olarak da yer alacaktır.

Cem Tuna şu an da The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


Prof. Dr. Cenap SANCAR
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim üyesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde Lisans (1989) eğitimini tamamladı, aynı yıl araştırma görevlisi olarak atandı. Yüksek Lisans (1992) ve Doktorasını (2000) aynı bölümde Şehircilik Anabilim Dalında tamamladı. 2005 yılına kadar aynı bölümde çeşitli derslere katkı verdiği gibi (TÜBİTAK, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler, DPT gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar için hazırlanan) birçok araştırma projesinde yer aldı. 2005 yılından bu yana KTÜ Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümünde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

KTÜ ŞBP Bölümünün yanı sıra, Mimarlık ve Harita Mühendisliği gibi farklı disiplinlerin bölümlerinde ders vermektedir. Aynı bölümde (ŞBP) 2010 yılında başlayan Bölüm Başkanlığı idari görevi devam etmektedir.

Çalışmaları ağırlıklı olarak kentsel tasarım, koruma ve konut politikaları üzerine yoğunlaşmaktadır. 2009 yılından bu yana, Samsun Koruma Kurulu üyeliği ve yakın bölgede birçok belediyeye danışmanlığı devam etmektedir. Ulusal ölçekli çok sayıda mimari ve kentsel tasarım proje yarışmasına katılarak ödüller kazanmıştır.


Dilek Gamze ÇAPANOĞLU
İstanbul Akvaryum Kompleksi İcra Kurulu Üyesi
Akvaryum Genel Müdürü

Türkiye’nin ilk ve en büyük akvaryumu olan İstanbul Akvaryum projesine 2008 yılında inşaat aşamasında katılarak projenin inşa-i, mimari ve temalandırma süreçleriyle birlikte yurt içi- yurt-dışı koleksiyonunun oluşturulması ve ithalat aşamalarının tümünde aktif rol aldı. Sistemi devreye alan, işletme kadrosu ve organizasyonunu kuran yönetim ekibinde yer aldı.2011 yılında ‘’Dünya’nın En Büyük Tematik Akvaryumu’’ olan İstanbul Akvaryum’un kapılarını ziyaretçilerine açmasıyla birlikte akvaryum işletme kadrosunda görevine devam ederek 2012 yılında Genel Koordinatörlük pozisyonuna getirildi ve kurumsal iletişim, satış-pazarlama, stratejik planlama ve iş geliştirme süreçlerinde idari yönetimi üstlendi. 2014 yılında akvaryumla entegre Aqua Florya Alış-Veriş Merkezi sergi alanında dünyada milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmiş en önemli ve en popüler uluslararası gezici sergilerden biri olarak bilinen ‘The Human Body Exhibition’ sergisini yerli ve yabancı ziyaretçiler ile kompleks bünyesinde buluşturdu. Bununla birlikte İstanbul Akvaryum kompleksi çatısı altında birçok sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesine destek verdi. Proaktif bakış açısıyla özellikle merkezinde eğlence ve deneyim olan akvaryum faaliyetlerinin AVM ve Otel tesislerine entegrasyonu üzerine çalışmalar yürütmektedir.

2015 yılında komplekse ait Crowne Plaza Florya Otel’inin tamamlanması ile birlikte Aqua Florya AVM, Crowne Plaza Florya ve İstanbul Akvaryum tesislerini bünyesinde barındıran kompleksin İcra Kurulu Üyeliği’ne getirilmiştir. Halen Akvaryum Genel Müdürü görevini, İcra Kurulu üyeliği ile beraber aktif olarak yürütmektedir.

İstanbul’un en önemli turistik ve cazibe merkezlerinden biri olan ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan kompleks ziyaretçilerine eğlenceden gastronomiye, kültürel etkinliklerden bilimsel çalışmalara, alış-veriş ihtiyaçlarından konaklamaya kadar birçok farklı unsuru bir arada deneyimleme fırsatı sunmaktadır.


Hakan TÜRKKUŞU
EMT – Event Management Team, Inc | Eğitim Müzik Turizm Organizasyon AŞ
APV – Agriculture | Permaculture | Vermiculture | APV Gıda Tarım Hayvancılık Gübre San & Tic Ltd

11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Bursa Anadolu Lisesi (1981) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü (1985) mezunudur.

35 yıla yaklaşan profesyonel yaşamında etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir hizmet yelpazesi içinde marka iletişimine odaklı 13 bini aşkın çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ve ülkemizin ilk evsahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında evsahipliği yaptığı tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin çok amaçlı en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu ve 70-75 bin kadar katılımcısı olan Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı.

Profesyonel yaşamındaki birikimlerini Akademi İstanbul,  İzmir Ekonomi Üniversitesi ve devamında Kadir Has Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde verdiği etkinlik yönetimi dersleri ve çeşitli yüksek eğitim kuruluşlarında bu konudaki konferansları ile gelecek kuşaklara aktarıyor. Pek çok üniversite ve özel eğitim kuruluşunda ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.

Başta outdoor olmak üzere network, kariyer, girişimcilik, inovasyon, seyahat temalı konferans ve etkinliklere konuk konuşmacı olarak katılıyor, Terra Nova Camp markası ile doğal ortamda kurumsal motivasyon odaklı eğitimler veriyor. APV Kidz School markası ile de okul öncesi yaş gruplarına yönelik ekoloji ders programları ve atölye çalışmaları  tasarlıyor, küçük bireylerin eğlenirken öğrenmelerini öğrenirken de eğlenmelerini sağlayan çalışmalara öncülük ediyor..


metinarganProf. Dr. Metin ARGAN
Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanı

Metin Argan, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği bölümünde profesördür. Araştırma ilgi alanları, pazarlama, eğlence pazarlaması, spor pazarlaması, sinsi pazarlama, spor sponsorluğu yönetimi, sponsorluk etkinliği ve boş zaman çalışmalarıdır. Spor pazarlaması, spor sponsorluğu yönetimi ve eğlence pazarlaması adlı kitapları bulunmaktadır. Dr. Argan aynı zamanda Spor Yönetimi, Rekreasyon Yönetimi ve Spor Sponsorluğu adlı kitaplara da editörlük yapmıştır. Spor Pazarlaması, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Tüketici Davranışı adlı kitaplardaki bölümlerin yazarlığını yapmıştır. Dr. Argan’ın pazarlama, tüketici davranışı, spor pazarlaması, boş zaman ve rekreasyon ve spor sponsorluğu üzerine uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Rusya, Güney Kore, Filipinler, Tayvan, Arjantin, Slovenya, Bosna Hersek, Yunanistan, İspanya, Avusturya, Almanya, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde 75’ten fazla uluslararası, ulusal ve bölgesel nitelikli bildiriler sunmuştur. Halen Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği Bölümü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. Pek çok firma, kurum ve şahsa pazarlama, imaj, hizmet ve fitnes hizmet kalitesi gibi konularda danışmanlık yapmıştır.


Peyzaj Yüksek Mimarı Murat ERMEYDAN
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Tasarımı Bölümü´nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Peyzaj Mimarı olarak, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ ´de 1998 yılında göreve başlamış ve 2006-2012 yılları arasında Proje Uygulama Müdürlüğü, 2012-2014 yılları arasında Teknik İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş olup, 2014-2016 yılları arasında İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü olmuştur. İstanbul Beton Elemanları ve Beton Fabrikaları A.Ş (İSTON)`de danışman Peyzaj Yüksek Mimarı olarak görev yapmaktadır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi’nde Uzman Öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

Birçok projede görev almış ve yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır. Peyzaj ve Peyzaj Mimarlığı ile ilgili konferans ve panellerde konuşmalar yapmış olup, moderatör olarak bulunmuştur. 2014 yılında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı seçilmiş, halen görevine devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Sosyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisidir. Ayrıca İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm üzerine doktorada misafir öğrencisidir.


Mustafa MERTCAN
Dof Robotik A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Üniversite döneminden itibaren ilgi duyduğu Simülatör alanında ilk girişimini yine okul yıllarında yaptı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı simülatörün ilk piyasaya sürümünü 2009 yılında gerçekleştirdi. Kurucusu olduğu şirketi Dof Robotik A.Ş. 2010 yılında tüm Türkiye’de 40 dan fazla Hareketli Sinema satışı yaptı. Şirketi 2011 yılından itibaren yurtdışına açılarak kısa sürede Eğlence Endüstrisinin önde gelen firmaları arasına girdi.

Mustafa Mertcan, kurduğu şirketi Dof Robotik’in kültürünü de oluşturan teknolojiyi ve trendleri yakından takip etmek, yenilikler konusunda öncü olmak bakış açısıyla gelişmiş, üst düzey ve teknoloji bakımından yoğun ürünler üreterek yurtiçi ve yurtdışında şirketine birçok başarı ve ödül kazandırdı. Üretilen ürünleri yurtdışında 80’in üzerinde, Türkiye’de ise 100’ün üzerinde noktada olmak üzere 180’in üzerinde farklı ülke ve şehirde yer buldu.

AR-GE çalışmalarına büyük önem veren Mustafa Mertcan, Siemens ile yaptıkları stratejik işbirliği sayesinde ürettikleri en yeni ürünlerle hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada eğlence sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mustafa Mertcan halen kurucusu olduğu Dof Robotik A.Ş. nin “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görevini yerine getirmektedir.


Serdar SÖYLER
I-MICE Dernek Başkanı

Serdar Söyler, 1995 yılında lise stajını Türkiye’nin ilk seyahat acentesi olan Vip Turizm de görev yaparak sektör yolculuğuna başlamıştır. 1998 yılında Üniversite stajını İkon Turizmin Kongre Bölümünde geçirmiştir. 1999-2002 yılları arasında İkon Turizmin de içinde bulunduğu İSEVV konsorsiyum da görevlendirilmiş ve ülkemizde gerçekleştirilen uluslararası büyük organizasyonlarda yer almıştır. 2003-2010 yılları arasında, Global Turizm Kongre Departman Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, çeşitli dallarda birçok ulusal tıp kongreleri gerçekleştirmiştir.

Serdar Söyler 2013 yılından günümüze Jolly Tur – Jolly MICE markası altında Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel sektör organizasyonlarını gerçekleştirmektedir. 2017 yılından itibaren görevini Jolly MICE Direktörü olarak sürdürmektedir.

Serdar Söyler 2016 yılında kurulan Türkiye’nin ilk MICE Derneğinin Başkanı olarak seçilmiştir ve halen görevine devam etmektedir.

Serdar Söyler, Etiler Anadolu Turizm Meslek Lisesi ve Marmara Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği mezunudur.


Şebnem MARDİNİ
YEPUD (Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği) Başkanı
Şebnem Event Desgn Yönetim Kurulu Başkanı

Şebnem Mardini; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretimini takriben, İngiltere ve Amerika’da ki eğitimlerine müteakip, Türkiye dönüşünde etkinlik sektöründeki açığı görüp, şirketini 1993 yılında kurmuştur.

Bugün Türkiye’de konusunda uzmanlaşmış Şebnem Event Design‘ın kurucusu olan Şebnem Mardini, yurt içi ve yurt dışında konferanslara konuşmacı ve etkinlik ödülleri yarışmalarında jüri üyesi olarak davet edilmektedir.

En son Hindistan ve Nijerya’da konferanslara davet edilmiş olup, hali hazırda etkinlik yönetimi konusunda BÜYEM’de (Boğaziçi Üniversite Yaşam Boyu Eğitim Merkezi) ders vermektedir.
Şebnem Event Design’ın hünerlerini yurt içinde olduğu gibi, yurt dışındaki müşterilerine de sunmayı amaçlamaktadır.

Şebnem Mardini Ekim 2018 ‘den itibaren sektörün en prestijli derneği plan YEPUD Başkanlığını sürdürmektedir.


Şöhret PAKİŞ
Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Şöhret Pakiş, Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede lisans üstü eğitimini almaya devam etti.

İlk iş deneyimi ilaç sektöründe oldu. Pfizer İlaçları’nda İnsan Kaynakları Departmanı’nda iş hayatına başladı. 2004 yılında Polin ekibine katıldı. Ekim 2013’e kadar Polin’de sırasıyla İnsan Kaynakları, Satış ve ardından Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2013 yılı Ekim ayından itibaren de Polin’de Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. Uluslararası sektörel kongrelerde su parkları ve eğlence parkları güvenlik, trendler, sektör dinamikleri gibi konularda çalışmalar ve konuşmalar yapmaktadır.

Şöhret Pakiş, 2014 -2015 yıllarında merkezi Amerika’da olan ve bu yıl 100. yılını kutlayacak olan dünyanın en önemli sektörel organiazasyonu IAAPA ( Uluslararası Eğlence Parkları ve Atraksiyonları Birliği) Avrupa komitesinde, 2016 yılından bu yana Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA bölgesi M&S komitesinde çalışmaktadır.