05

Ağu
Ali GÜRAK
AG Event Kurucu ve Sahibi

Ali Gürak 1968 yılında İstanbul’da doğdu. Orta Öğrenim ve Liseyi St. Joseph Lisesi’nde tamamladıktan sonra yurt dışına giderek üniversitede İşletme eğitimi aldı. Uzun yıllar turizmcilik yaptıktan sonra etkinlik yönetimine başladı ve son 25 yıldır çocuk ve genç etkinlikleri hayata geçirdi. Gerçekleştirdiği projelerle çalıştığı markalara ulusal ve uluslararası platformlarda pek çok ödüller kazandırdı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Son 6 yıldır AVM Etkinliklerine ağırlık veren AG Event’in sahibi olan Ali Gürak, Kids Marketing konusunda Marketing Türkiye dergisinde düzenli olarak köşe yazıları yazmaktadır.

 

 

 

 


Doç. Dr. Bülent GÜRBÜZ
REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Kurucu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Rekreasyon Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı. ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi ve Araştırmacı olarak görev yaptı.

Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde Rekreasyon Bölümlerinde rekreasyon alanı ile ilgili akademik düzeyde dersler verdi. Rekreasyon ile ilgili birçok uluslararası kongre ve dergilerde bilimsel araştırmalar sundu, kongrelerde birçok defa en iyi araştırma ödüllerini kazandı ve kongre bilimsel kurullarında görev yaptı. Rekreasyon ve Kentlileşme ve Spor Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi isimli kitapları bulunmaktadır.

Pek çok farklı disiplinden (Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Orman Fakültesi) akademisyenlerin bir araya gelerek kurdukları Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneğinin (REKÇAD) kurucu üyesi ve başkanıdır. Halen Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı ve Rekreasyon Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

 

 

 

 

 


Cem TUNA
Vialand-Tema Park Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Avusturalya’da Dreamworld, White Water World, Sky Point gibi tema parklarda 25 yıl çalışan Cem Tuna, bu mekanların Sorumlu Yönetiminde görev aldı. Mekan Risk Yönetimi lisansına sahip olan Tuna, inşaat projeleri ve tema parkların operasyon ve yönetimi alanlarında uzmanlaştı ve Dreamworld Tema Park’ta çekilen Big Brother Avustralya tv şovunun operasyonunu ve dünyanın en büyük çölünde yer alan Ayers Rock Resort’un operasyonlarını yönetti.

2013 yılından beri Vialand’de Tema Park Operasyon Direktörü olarak görev alan Tuna, 2016 yılında Vialand Yönetiminde gerçekleşen yeniden yapılanma neticesinde,  Vialand Tema Park Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

 

 

 


Dilek Gamze ÇAPANOĞLU
İstanbul Akvaryum Müdürü

2008 yılında İstanbul Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Akvaryum Turizm Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde hayata geçirilen kompleksin ilk tesis olan İstanbul Akvaryum projesine inşaat aşamasında katıldı.

Türkiye de alanında ilk olan akvaryum kültürünün pazarda tutunması için yurtdışı Pazar araştırması, yurtiçi pazarına entegre konulu projede rol aldı.

Akvaryum tesisinin inşai, mimari ve temalandırma süreçleriyle birlikte tesisin işletmeye alınması sürecinde de canlı koleksiyonunu oluşturma yurtiçi-yurtdışı kaynakları kullanma, işletme-yönetim-organizasyon zincirinin kurulması gibi birçok çalışmada aktif rol aldı.

2012 yılında akvaryum genel koordinatörlüğü görevine getirilen Çapanoğlu, akvaryum genel yönetimi ile birlikte kurumsal iletişim, satış-pazarlama, stratejik planlama, iş geliştirme süreçlerinde idari Yönetimi üstlendi.

Görevi boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine ve etkinlik organizasyonlarına imza attı.

İstanbul Akvaryum yönetiminin yanı sıra uluslararası sergi ve etkinlikleri de dönemsel olarak tesis bünyesine katarak İstanbul Akvaryum Bilim Merkezini oluşturdu.

2013 yılında Akvaryum Müdürü olarak görevinde ilerleyen Çapanoğlu, İstanbul Akvaryum Kompleksi projesinin (Aqua Florya Avm, Crown Plaza Florya otel ) tamamlanmasıyla birlikte 2015 yılından itibaren icra kurulu üyeliğine getirilmiştir. Halen akvaryum müdürü görevini, icra kurulu üyeliği ile birlikte aktif olarak yürütmektedir.


Prof. Dr. Erdal ZORBA
Balkan Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı
Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi
Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı

5 Temmuz 1957’de Hatay da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da tamamladı. Ocak 1981’de Manisa Spor Akademisinden mezun oldu. 1984 yılında ODTÜ Eğitimi fakültesi Beden Eğitimi ve Spor bölümüne araştırma görevlisi olarak girdi. 1984-1986 yılları arasında Gazi üniversitesi, 1986-1989 yılları arasında ODTÜ’de olmak üzere iki yüksek lisans programı tamamladı. 1988-1990 yıllarında Marmara üniversitesinde Beden Eğitimi ve spor alanında doktora unvanını kazandı. Eylül 1990-1995 yıllarında bölüm başkanlığı, 1995-1996 yıllarında Fatih Eğitimi Fakültesi Dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 1995 yılında Doçentlik unvanını aldı. 1996-2007 yılları arasında Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu müdürlüğü yaptı. Türkiye de ilk rekreasyon bölümünün kurucusudur. 2007-2010 tarihleri arasında Gazi üniversitesi Beden Eğitimi ve spor yüksekokulu müdürlüğü görevinde bulundu.

Yaşam boyu spor, herkes için spor ve rekreasyon konularında deneyimini arttırmak için çeşitli ülkelerde incelemeler yaptı. Beden eğitimi ve spor alanında gerek yurtdışı gerekse yurt içinde 150’den fazla makale, bildiri ve projeleri vardır. Ayrıca; Vücut kompozisyonu ve ölçüm metotları (1995), Herkes için spor ve fiziksel uygunluk (1999-2001) ve Yaşam boyu spor (2004), Fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk (2008), Herkes için yaşam boyu spor (2009) konularında kitapları bulunmaktadır.

2006 yılında 9. Uluslararası spor bilimleri kongresi, 2008 yılında uluslararası adli bilimler kongresi, 2009 yılında uluslararası herkes için spor ve spor turizm kongresi ve 2011 yılında dünyaca prestiji büyük olan 22. TAFISA kongresinin düzenledi ve başkanlığını yaptı.

2008 yılında Türkiye herkes için spor federasyonu başkanlığına ve Balkan Herkes için Spor federasyonluğuna seçilen Prof. Dr. Erdal ZORBA halen Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda çalışmaktadır. 2015 Ağustos ayında tekrardan Gazi BESYO müdürlüğüne atanmıştır. 7 Nisan 2016 tarihinde Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan vekilliğine atandı.

Gerek ulusal gerekse uluslararası üniversiteler ve diğer kurumlarda “Yaşam Kalitesi, Egzersiz, Rekreasyon, Wellness ve spor turizmi” konularında konferans ve seminerler verdi. Evli ve iki çocuk babasıdır.


 

Fırat KASAPOĞLU
TESDER (Türkiye Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği) Kurucu Başkanı

Fırat Kasapoğlu etkinlik ve eğlence sektöründeki 32 yıllık tecrübesi ile büyük ölçekli pek çok yerli ve yabancı projenin yaratım ve yönetimini gerçekleştirmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik ve ardından University of New Orleans Communications and Productions okuyan Kasapoğlu, 1983-1996 yılları arasında IKSV’de (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) Production Manager olarak görev yapmıştır. TESDER (Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği Türkiye) Kurucu Başkanı, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi ve YEKON (Yaratıcı Endüstriler Konseyi) Başkanı olan Fırat Kasapoğlu 2004 yılından beri faaliyet gösteren THEPARTNERS’ın da sahibidir.

 

 

 


Hagop KÜLEGEÇ
AMEGA Teknoloji A.Ş Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Deri Kimyası bölümünü bitirdi. 1991 yılında adım attığı profesyonel yaşamına aile şirketi olan Devre Makina Elemanları Ticaret ve San. Şti.’de devam etti. İş hayatına paralel olarak kişisel gelişimi için Fransa ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışında değişik kurs ve eğitimlere katıldı. Endüstri alanında Hidrolik, Pnömatik ürün tedariği gerçekleştiren şirketinin iş alanlarını geliştirmek ve sektöre artı değer katan inovatif ürünler imal etmek adına 2005 yılında Sarkis Külegeç ve Hakan Yıldırıcı ile birlikte AMEGA Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu.

Hareket teknolojileri ve simülasyon alanında üst düzey projelendirme, üretim ve mühendislik çözümleri sunan AMEGA Teknoloji, sahip olduğu know how, üretim kabiliyeti ve ilerici vizyonu ile kısa zamanda sektörün lider kuruluşları arasındaki yerini aldı.

Uzmanlaştığı simülasyon teknolojisi ile eğlence sektörü için pek çok inovatif çözümler sunan AMEGA, bugün sadece Türkiye’deki sektör liderlerinden biri olmakla kalmayıp, üretimini gerçekleştirdiği ürünler ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere, altı kıta ve 20’den fazla ülkede varlığını sürdürmekte, uluslararası arenada Türkiye’yi başarıyla temsil etmektedir.

Hagop Külegeç kurucu ortağı olduğu AMEGA Teknoloji’de Genel Müdür pozisyonunda görevini sürdürmektedir.


M. Onur KARADAĞ
OKKO Entertainment Yönetici Ortak

1979 Malatya doğumlu olan M.Onur KARADAĞ işletme lisansı üzerine eğitimini tamamlamıştır.

MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

AVM eğlence alanları proje geliştirme ve avm alanları event organizasyonları ile Temalı Park ve Rekreasyon alanlarının projelerini yürüttüğü OKKO Entertainment şirketinin de Yönetici Ortağıdır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 
 
 


Mustafa MERTCAN
Dof Robotik A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Üniversite döneminden itibaren ilgi duyduğu Simülatör alanında ilk girişimini yine okul yıllarında yaptı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı simülatörün ilk piyasaya sürümünü 2009 yılında gerçekleştirdi. Kurucusu olduğu şirketi Dof Robotik A.Ş. 2010 yılında tüm Türkiye’de 40 dan fazla Hareketli Sinema satışı yaptı. Şirketi 2011 yılından itibaren yurtdışına açılarak kısa sürede Eğlence Endüstrisinin önde gelen firmaları arasına girdi.

Mustafa Mertcan, kurduğu şirketi Dof Robotik’in kültürünü de oluşturan teknolojiyi ve trendleri yakından takip etmek, yenilikler konusunda öncü olmak bakış açısıyla gelişmiş, üst düzey ve teknoloji bakımından yoğun ürünler üreterek yurtiçi ve yurtdışında şirketine birçok başarı ve ödül kazandırdı. Üretilen ürünleri yurtdışında 80’in üzerinde, Türkiye’de ise 100’ün üzerinde noktada olmak üzere 180’in üzerinde farklı ülke ve şehirde yer buldu.

AR-GE çalışmalarına büyük önem veren Mustafa Mertcan, Siemens ile yaptıkları stratejik işbirliği sayesinde ürettikleri en yeni ürünlerle hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada eğlence sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mustafa Mertcan halen kurucusu olduğu Dof Robotik A.Ş. nin “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görevini yerine getirmektedir.


Şöhret PAKİŞ
Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Şöhret Pakiş, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede lisans üstü eğitimini almaya devam etti.

İlk iş deneyimi ilaç sektöründe oldu. Pfizer İlaçları’nda İnsan Kaynakları Departmanı’nda yaklaşık 3 yıl Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Daha sonra 2003 yılında Polin ekibine katıldı. 2003 yılından Ekim 2013’e kadar Polin’de Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2013 yılı Ekim ayından itibaren de Polin’de Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

Şöhret Pakiş, 2014 -2015 yıllarında IAAPA Europe komitesinde, 2016 yılından bu yana Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA bölgesi M&S komitesinde çalışmaktadır.


Ümit KESİM
Yrd. Doç. Dr. / Rekreasyon Araştırmaları Derneği Üyesi

1943 Cihangir, İstanbul doğumludur. Firuzağa İlk Okulu, Galatasaray Lisesi Orta Okulu ve ABD Elkhart, Indıana Lisesi mezunudur.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini ABD Indiana Üniversitesi Sağlık Beden Eğitimi ve Rekreasyon Yüksek Okulunda tamamlamıştır. Doktora derecesini Marmara Üniversitesinde Spor Yöneticiliği alanında gerçekleştirmiştir.

Uzun yıllar Türk Spor Teşkilatında, Üniversitelerde ve Spor Kulüplerinde görev yapmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Danışma Kurulu Üyeliği, Hacettepe Üniversitesi Spor Direktörlüğü. ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanlığı, Koç Üniversitesi Öğrenci İşleri Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur. Son yirmi yıldır Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi nde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve bu üniversiteden emekli olmuştur. Halen Bilgi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Gedik Üniversitelerinde ders vermeye devam etmektedir.

Ümit Kesim, Galatasaray Spor Kulübü Spor Direktörlüğü, Enka Spor Kulübü Spor Direktörlüğü, Avrupa Konseyi Spor Araştırmaları Komisyonu Türkiye Temsilciliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yüksek Danışma Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Kesim, Türkiye Spor Bilimleri Derneği kurucu üyesi, Rekreasyon Hizmetleri ve Araştırmaları Derneği üyesi ve Türkiye Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği üyesidir.

Rekreasyon alanında üniversitelerde dersler vermeye ve bilimsel toplantılara katkı sağlamaya devam eden Kesim, rekreasyon biliminin dünyanın birçok ülkesinde çok büyük aşamalar kaydettiğini, ayrıca birçok ülkede, çeşitli sektörlerde, rekreasyon birimlerinin organizasyonların yapısı içinde hızla kurumsallaştığını, Türkiye de bunun çok yavaş geliştiğini dile getirmektedir. Özellikle İş Yeri Rekreasyonu, Belediye Rekreasyonu, Ticari ve Macera Rekreasyonu, Gönüllü Kuruluşlar Rekreasyonu ve Terapi Rekreasyonu alanlarında çok hızlı gelişmeler görülmektedir.

Kesim, ülkemizde kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının Rekreasyon Bilimini tanımaları, ayrıca bu alanda bilimsel çalışma yapan organizasyonlarla hızla entegre olmaları gerektiğini ve diğer önemli bir husus olarak rekreasyon ürün ve hizmetleri üreten firmaların, rekreasyon bilimi hakkında farkındalık kazanmalarının endüstriye büyük katkılar sağlayacağını düşünmektedir.


Yavuz ÖZDEL
YEPUD (Yaratıcı Etkinlikler Planlama Ve Uygulama Derneği) Başkanı
FYM Kreatif Grup (Tanıtım, Dekor ve Organizasyon) Şirketi sahibi.
EUBEA (Avrupa Event Ödülleri jüri üyesi)
Belediyeler Festivaller Birliği Danışmanı

İstanbul doğumlu olan Yavuz Özdel, Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur.

1974-2000 yılları arasında İstanbul Devlet Balesi solo dansçısı ve koreografı olarak çalışmıştır. Çeşitli Müzikal, Tiyatro Dizi, Reklam koreograflığı yapmıştır. İki ablası ile birlikte 1988 yılında Dans Akademik Bale ve Dans Okulu’nu kurarak, okulun yöneticiliğini ve hocalığını yapmıştır.

1990 yılında FYM Tanıtım Reklam ve Organizasyon Şirketi’ni kurmuş ve bu tarihten beri ülkemizin imajını akılda kalıcı şekilde tanıtmaya yönelik çeşitli kültürel ve sanatsal projelere imza atmıştır.

Yavuz Özdel şu an, YEPUD Derneği Başkanı olmakla beraber, FYM Kreatif Grup şirketindeki proje yapım, yönetim, uygulama ve danışmanlığı, Etkinlik yönetimi eğitmenliği, sahne, mekan dekor tasarım ve projelendirme ile sanat danışmanlığına devam etmektedir.