25

Tem

Prof. Dr. Ahmet Cengiz YILDIZCI
Çevsa Peyzaj Çevre ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı 1969 yılında Orman Fakültesi’nden mezun olarak Orman Yüksek Mühendisi ünvanını almıştır. Sonrasında sırasıyla Orman Bakanlığı Milli Parklar Dairesi’nde Peyzaj Plancısı, K.T.Ü Orman Fakültesi Park Bahçe ve Peyzaj Mimarisi kürsüsünde asistanlık, Paris – Haut de Seine Yeşil Alanlar ve Parklar Müdürlüğü’nde Peyzaj Plancısı, İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehircilik Kürsüsü’nde doktora öğrenciliği, İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehirsel Tasarım ve Şehir Yenileme Kürsüsü’nde asistanlık, UNESCO bursu ile Kanada Quebec’te Laval Üniversitesi’nde misafir öğretim elemanı görevlerinde bulunmuş. 1982 yılında İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde doçent, 1988 yılında aynı bölümde profesorlük kadrosuna atanmış Kentsel Peyzaj Planlaması Yüksek Lisans Kordinatörü olarak görev yapmıştır.

2002 yılında ülkemizde ilk kez Mimarlık Fakültesi içerisinde yer alan Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nü kurmuş ve İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığı ve İ.T.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans ve doktora programı yürütücülüğünü yapmıştır.

Profesor Yıldızcı 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün kuruluş aşamasında görev almış, Kentsel Peyzaj Planlaması dersi ile proje derslerini yürütmüştür. İ.T.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü kapsamında 8 adet doktora ve 86 adet yüksek lisans tezi yönetmiştir.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Peyzaj Konularından Sorumlu Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunmuş, İstanbul Metropoliten Planlama bürosunun hazırladığı İstanbul Çevre Düzeni Planı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Düzeni Planı’nın yapımında Doğal Yapı Grup Başkanlığı görevini üstlenmiştir. İ.T.Ü Döner Sermaye, Çevre ve Şehircilik Uygar Merkezi, İ.T.Ü Vakfı ve İ.T.Ü Geliştirme Vakfı bünyesinde 82 adet peyzaj projelerine imza atmıştır. Ayrıca 24 adet mesleki yarışmalarda gerek jüri üyesi olarak gerekse yarışmacı olarak ödül almıştır.

2011 yılında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın Peyzaj Mimarlığı Eğitimi’ne katkılarında dolayı Başarı Ödülü’ne ve 2016 yılında 8.Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri kapsamında Onur Ödülüne layık görülmüştür. 2013 yılında HEBİL 157 Projesi ile ASLA (Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği) ödülüne layık görülmüştür.


Ali Serhat DEMİREL

Bornova Anadolu Lisesi ve DEU Endüstri Mühendisliğinden mezun oldu.

20 yıldır sektörde faaliyet gösteren Demirel; DS Entegre İletişim Çözümleri’nin kurucu ortağıdır. Halen Türkiye, Dubai, Batı Afrika ve İtalya’da ticari çalışmaları ile birlikte, farklı bölgelerde proje danışmanlığı ve yöneticiliği görevlerini sürdürmektedir. Etkinlik, gerilla ve saha tabanlı projelerde yeni medya kullanımı çözümleri ile dikkat çekmektedir.

STK’lar bünyesinde eğitim, afet koordinasyonu ve gençlik istihdamı konularında proje yöneticiliği deneyimleri vardır.

Sahada pazarlama projeleri kapsamında satış noktası deneyimlerini, yeni nesil e-ticaret, sosyal medya entegrasyonu, shopper marketing ve retail 4.0 projeleri geliştirme yönünde kullanmaktadır.

İç iletişim konusunda İtalya’da proje gruplarında görev yapmaktadır.

DPID Önceki Dönem Başkanı, İtalyan Ticaret Odası üyesidir.

Fotoğraf çeker, belgesel düşünür…


Banu NOYAN

Ulusal ve uluslararası düzeyde ses getiren birçok büyük organizasyona imza atan ve atmaya devam eden Banu Noyan, Basın ve Halkla ilişkiler alanında dev kuruluşlarda üst düzey yöneticilik yapmış, onlarca güzellik yarışmasının ve yüzlerce moda gösterisinin koreograflığını üstlenmiştir.

İletişim dünyasına onlarca “nitelikli profesyonel” kazandırmaya ve her birine “İşimizin özrü yoktur” anlayışını benimsetmeye özen gösteren Banu Noyan, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları için de projeler üretip uygulamaktadır.

Türk Kalp Vakfı’nda Yönetim Başkanı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Yüksek Danışma Şura Üyesi, Çocuk Suçlarını Önleme Derneği’nde Projeler Koordinatörü olarak üstlendiği görevlerini aktif olarak sürdüren Banu Noyan konusuyla ilgili birçok ödül almıştır.

Banu Noyan, Halkla İlişkiler ve Tanıtım yüksek lisansını tamamlamış, York Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyonu konusunda doktorasına devam etmektedir.

 


Doç. Dr. Bülent GÜRBÜZ
REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Kurucu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Rekreasyon Anabilim Dalında Doktora eğitimini tamamladı. ABD’de North Carolina State Üniversitesi’nde Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümünde Misafir Öğretim Üyesi ve Araştırmacı olarak görev yaptı.

Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesinde Rekreasyon Bölümlerinde rekreasyon alanı ile ilgili akademik düzeyde dersler verdi. Rekreasyon ile ilgili birçok uluslararası kongre ve dergilerde bilimsel araştırmalar sundu, kongrelerde birçok defa en iyi araştırma ödüllerini kazandı ve kongre bilimsel kurullarında görev yaptı. Rekreasyon ve Kentlileşme ve Spor Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi isimli kitapları bulunmaktadır.

Pek çok farklı disiplinden (Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Orman Fakültesi) akademisyenlerin bir araya gelerek kurdukları Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneğinin (REKÇAD) kurucu üyesi ve başkanıdır. Halen Ankara Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.


Cem TUNA
The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü

Avusturalya’da Dreamworld, White Water World, Sky Point gibi tema parklarda 25 yıl çalışan Cem Tuna, bu mekanların Sorumlu Yönetiminde görev aldı. Mekan Risk Yönetimi lisansına sahip olan Tuna, inşaat projeleri ve tema parkların operasyon ve yönetimi alanlarında uzmanlaştı ve Dreamworld Tema Park’ta çekilen Big Brother Avustralya tv şovunun operasyonunu ve dünyanın en büyük çölünde yer alan Ayers Rock Resort’un operasyonlarını yönetti.

2013 yılından beri Vialand’de Tema Park Operasyon Direktörü olarak görev alan Tuna, 2016 yılında Vialand Yönetiminde gerçekleşen yeniden yapılanma neticesinde, Vialand Tema Park Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

IAAPA 2018 Emniyet Kurulu’na seçilen Cem Tuna, aynı zamanda Vialand Tema Park olarak desteklenen ve Macaristan-Budapeşte de 2018 yılında inşaatı başlayacak bir tema parkın operasyonunda danışman olarak da yer alacaktır.

Cem Tuna şu an da The Land Of Legends Theme Park Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


Prof. Dr. Cenap SANCAR
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim üyesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde Lisans (1989) eğitimini tamamladı, aynı yıl araştırma görevlisi olarak atandı. Yüksek Lisans (1992) ve Doktorasını (2000) aynı bölümde Şehircilik Anabilim Dalında tamamladı. 2005 yılına kadar aynı bölümde çeşitli derslere katkı verdiği gibi (TÜBİTAK, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler, DPT gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar için hazırlanan) birçok araştırma projesinde yer aldı. 2005 yılından bu yana KTÜ Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümünde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

KTÜ ŞBP Bölümünün yanı sıra, Mimarlık ve Harita Mühendisliği gibi farklı disiplinlerin bölümlerinde ders vermektedir. Aynı bölümde (ŞBP) 2010 yılında başlayan Bölüm Başkanlığı idari görevi devam etmektedir.

Çalışmaları ağırlıklı olarak kentsel tasarım, koruma ve konut politikaları üzerine yoğunlaşmaktadır. 2009 yılından bu yana, Samsun Koruma Kurulu üyeliği ve yakın bölgede birçok belediyeye danışmanlığı devam etmektedir. Ulusal ölçekli çok sayıda mimari ve kentsel tasarım proje yarışmasına katılarak ödüller kazanmıştır.


Erhan BAŞLI
Perer,  Mainstage ve Space Event Markalarının Kurucusu ve Ortağı

1964 Adana doğumludur.  1982 Kabataş Erkek Lisesinden, 1986 da ise Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesinden mezun olan Erhan Başlı endüstriyel çelik kalıplar ve çelik taşıyıcı sistemler uzmanlığı üzerine yoğunlaşmış çeşitli firmalarda genel müdürlük,  üretici ve tasarımcı olarak inşaat sektöründe   milyon m2   üretim sağlamıştır. Event sektöründen gelen güvenlik ve yapısal normlara uygun sistemler talebi yüzünden sektöre geçiş yaparak Perer,  Mainstage ve Space Event markalarının kurucusu ve ortağı olmuştur.

Olağanüstü zamanlar yaşatmaya amaçlı işlerin arka planında mimari ve mühendisliği öne çıkaran bir endüstri modeli ile statik değerlere ve iş güvenliğine sınırsız zaman harcayan bir misyona sahiptir. Yarattığı markalar ile ülkemizdeki Roc’n Coke, Sultans Of The Dance, Anzac  Day, Fanta Gençlik Festivali, Tarkan  Şehir Turneleri, Bigair   gibi    büyük festivallerde   scaffolding sahneleri, tribünleri  ve  platformları  ile çözüm ortağı  olarak  etkinlik sektörüne  30 yıldır katkı sağlamaktadır.

Perer ve Mainstage Firmaları ile etkinlik sektörünü dışa bağımlılıktan kurtarmak için önemli yatırımlar yapmış, büyük stadyum konserleri için gerekli uluslararası güvenlik normlarına uygun sahne ve çatı sistemini satın alarak Türkiye’ye getirmiştir. Sahne ve çatıyı 2016 yılın da antalya expo da kurmuş yerli ve yabancı 53 değerli sanatçıya evsahipliği yapmıştır. Yeni kurulan kurucu ortağı olduğu Space Event firması ile de çadır sektörüne girmiş ve sektörde mevcut olmayan dome tent, arcum tent, qube tent ve truss tent projeleri ile event dünyasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.


Ferit SAĞLAM
İstanbul Tekstil ve Promosyon Ürünleri Genel Müdürü
ARTMIO & LANYARDISTANBUL

1975 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kültür Koleji ve Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü’nde tamamladı.

1997-2006 yılları arasında hemen her kademesinde görev yaptığı aile şirketi Fersa Ltd. Şti.’nin ardından, kurucusu olduğu İstanbul Tekstil ve Promosyon Ürünleri Ltd. Şti.’nde 2006 yılından beri Genel Müdür pozisyonunda görev yapmaktadır.

ARTMIO ve LANYARDISTANBUL markalarıyla, yaklaşık 20 yıldır, hemen her sektördeki büyük ölçekli birçok şirket için logo baskılı, kişiye özel promosyonel ürünler üretmekle birlikte; özellikle Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektöründe faaliyet gösteren birçok yerel şirketin tanımlı ürün tedarikçisidir.

LANYARDISTANBUL, bugüne dek 42 ülkeye ihracat yapma başarısı göstermiş olup, uluslararası ölçekte de ürün ve hizmet kalitesiyle anılır olmuştur.

Promotional Service Institute, Omond Club ve Uluslararası Lions Dernek üyelikleri bulunmakta, iyi derecede İngilizce bilmektedir.


Fuat EROĞLU
Cemer Kent Ekipmanları Sahibi – Yönetim Kurulu Başkanı

1965 yılında Gümüşhane’nin Torul ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı.1989 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1989- 1997 yılları arasında çeşitli inşaat projelerinde görev aldı.

1994 yılında İzmir’de Cemer Kent Ekipmanları adıyla kurduğu kendi firmasında, aydınlatma ürünleri ve park bahçe ekipmanları üretimine başladı, ardından kent ekipmanları ve donatı malzemeleri sektöründeki potansiyeli fark ederek üretimini bu alana kaydırarak kısa sürede Cemer’i Türkiye’de ve 65 ülkede tercih edilen bir marka haline getirdi.

Cemer’in Kuruluşunun 20. yılında Deltoik ürünü ile Reddot Tasarım ödülünü ve aynı tasarım ile German Design Award ödülünü aldı. Tasarıma verdiği önem sonucu, Cemer Kent Ekipmanları, Türkiye’nin ilk “Tasarım Merkezi” belgesi almaya hak kazanan firması oldu.

İlki 2014 ve ikincisi 2016 yılında olmak üzere iki “Yeni Nesil Donatı Malzemeleri Tasarım Yarışması” düzenledi.  Bu yarışmayı 2018 yılında uluslararası platforma da taşımayı planlamaktadır.

Sektöründe birçok ilke imza atan, güvenli ve yenilikçi oyun grubu, açık alan spor aletleri ve kent ekipmanları üretimi ile tasarımına devam eden Eroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Aynı zamanda, Ömrünü Tamamlamış lastikleri geri dönüştüren ve bu hammaddeden kauçuk zemin kaplama malzemeleri üreten Orbay ve İnşaat sektöründe de Burak Mimarlığın kurucusudur.


Hakan TÜRKKUŞU
EMT – Event Management Team, Inc | Eğitim Müzik Turizm A.Ş.

11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Bursa Anadolu Lisesi (1981) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü (1985) mezunudur.

30 yıla yaklaşan profesyonel yaşamında etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir hizmet yelpazesi içinde, marka iletişimine odaklı 13 bine yakın çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ve ülkemizin ilk evsahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında evsahipliği yaptığı tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin çok amaçlı en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu ve 70-75 bin kadar katılımcısı olan Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı.

Akademi İstanbul’da 2012 yılına kadar Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim ile Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi yanı sıra öğretim görevlisi olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de 2011-2014 yıllarında Event Management, Presentation Skills in Communication (PRA100), Media Relations (PRA305) ve PR & Copywriting Studio (PRA304) dersleri verdi. Halen Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde PR220 Event Management in Public Relations dersi veriyor.

Pek çok üniversite ve özel eğitim kuruluşunda ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.


M. Onur KARADAĞ
OKKO Entertainment Yönetici Ortak

1979 Malatya doğumlu olan M.Onur KARADAĞ işletme lisansı üzerine eğitimini tamamlamıştır.

MİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

AVM eğlence alanları proje geliştirme ve avm alanları event organizasyonları ile Temalı Park ve Rekreasyon alanlarının projelerini yürüttüğü OKKO Entertainment şirketinin de Yönetici Ortağıdır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

 


metinarganProf. Dr. Metin ARGAN
Anadolu Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanı

Metin Argan, Anadolu Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği bölümünde profesördür. Araştırma ilgi alanları, pazarlama, eğlence pazarlaması, spor pazarlaması, sinsi pazarlama, spor sponsorluğu yönetimi, sponsorluk etkinliği ve boş zaman çalışmalarıdır. Spor pazarlaması, spor sponsorluğu yönetimi ve eğlence pazarlaması adlı kitapları bulunmaktadır. Dr. Argan aynı zamanda Spor Yönetimi, Rekreasyon Yönetimi ve Spor Sponsorluğu adlı kitaplara da editörlük yapmıştır. Spor Pazarlaması, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Tüketici Davranışı adlı kitaplardaki bölümlerin yazarlığını yapmıştır. Dr. Argan’ın pazarlama, tüketici davranışı, spor pazarlaması, boş zaman ve rekreasyon ve spor sponsorluğu üzerine uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Rusya, Güney Kore, Filipinler, Tayvan,  Arjantin, Slovenya, Bosna Hersek, Yunanistan, İspanya, Avusturya, Almanya, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde 75’ten fazla uluslararası, ulusal ve bölgesel nitelikli bildiriler sunmuştur. Halen Spor Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Spor Yöneticiliği Bölümü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Spor Yönetimi ve Rekreasyon Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir. Pek çok firma, kurum ve şahsa pazarlama, imaj, hizmet ve fitnes hizmet kalitesi gibi konularda danışmanlık yapmıştır.


Peyzaj Yüksek Mimarı Murat ERMEYDAN
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Tasarımı Bölümü´nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Peyzaj Mimarı olarak, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ ´de 1998 yılında göreve başlamış ve 2006-2012 yılları arasında Proje Uygulama Müdürlüğü, 2012-2014 yılları arasında Teknik İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş olup, 2014-2016 yılları arasında İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü olmuştur. İstanbul Beton Elemanları ve Beton Fabrikaları A.Ş (İSTON)`de danışman Peyzaj Yüksek Mimarı olarak görev yapmaktadır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi’nde Uzman Öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

Birçok projede görev almış ve yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır. Peyzaj ve Peyzaj Mimarlığı ile ilgili konferans ve panellerde konuşmalar yapmış olup, moderatör olarak bulunmuştur. 2014 yılında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı seçilmiş, halen görevine devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Sosyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisidir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


Mustafa MERTCAN
Dof Robotik A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Üniversite döneminden itibaren ilgi duyduğu Simülatör alanında ilk girişimini yine okul yıllarında yaptı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı simülatörün ilk piyasaya sürümünü 2009 yılında gerçekleştirdi. Kurucusu olduğu şirketi Dof Robotik A.Ş. 2010 yılında tüm Türkiye’de 40 dan fazla Hareketli Sinema satışı yaptı. Şirketi 2011 yılından itibaren yurtdışına açılarak kısa sürede Eğlence Endüstrisinin önde gelen firmaları arasına girdi.

Mustafa Mertcan, kurduğu şirketi Dof Robotik’in kültürünü de oluşturan teknolojiyi ve trendleri yakından takip etmek, yenilikler konusunda öncü olmak bakış açısıyla gelişmiş, üst düzey ve teknoloji bakımından yoğun ürünler üreterek yurtiçi ve yurtdışında şirketine birçok başarı ve ödül kazandırdı. Üretilen ürünleri yurtdışında 80’in üzerinde, Türkiye’de ise 100’ün üzerinde noktada olmak üzere 180’in üzerinde farklı ülke ve şehirde yer buldu.

AR-GE çalışmalarına büyük önem veren Mustafa Mertcan, Siemens ile yaptıkları stratejik işbirliği sayesinde ürettikleri en yeni ürünlerle hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada eğlence sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mustafa Mertcan halen kurucusu olduğu Dof Robotik A.Ş. nin “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görevini yerine getirmektedir.


Müberra (Atalay) ÇELEBİ
Yrd. Doç.Dr. / Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi / ICF Uluslararası Kamp Direktörü Eğitici Eğitimcisi

Çelebi 1964 Ankara doğumludur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü mezunudur. ODTÜ Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü “Rekreasyon Liderliği” konusunda yüksek lisans, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi Denetimi ve Teftişi Anabilim Dalında yine “Liderlik Beceri Gelişimi” konusunda doktora eğitimini tamamlamıştır.

Meslek yaşamında çeşitli kurumlarda ve üniversitede “rekreasyon yönetimi ve liderlik” konusunda eğitim veren ve özellikle doğa eğitiminde liderlik gelişimi kapsamında çeşitli gençlik aktivitelerinin saha uygulamalarında liderlik ve eğitmenlik yapan Çelebi, Ayrıca, Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu, gençlik liderliği gelişimi, koordinatör, formatör eğitimi, rekreasyon terapisi, vb. hizmetiçi eğitimlerde ve çeşitli projelerde “rekreasyon ve liderlik” konularında teorik ve uygulamalı olarak eğitmenlikler yapmıştır. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarında (STK:Yetim çocuklar, lösemili çocuklar, üniversite gençliği, engelli çocuklar, sporcular vb.), gönüllülük ve  liderlik eğitimleri ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Araştırmacı, meslek hayatı boyunca sırasıyla, ODTÜ Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünde araştırma görevliliği, AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Yöneticiliği Bölümünde öğretim görevliliği, bölüm başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve Anabilim dalı başkanlıkları yapan ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimci İcra kurulu üyeliğini de gönüllü olarak sürdüren Çelebi, halen aynı yüksekokulda öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. 2014 yılından itibaren ICF (International Camping Fellowship) Uluslararası Kamp Direktörü ve 2017 yılından itibaren ise ICF ICDC Eğitici Eğitimcisidir.

Bir eğitim gönüllüsü olan Çelebi, meslek hayatı boyunca, Atatürk’ün Liderlik vizyonunu öğrencilerine anlatmayı daima ilke edinmiştir. Öğrencilerine gönüllülük eğitimleri vererek toplumsal duyarlılıklarını ve farkındalıklarını arttırmayı ve öğrencilerine kendilerinin “değerli insan” olduklarını hissettirmeyi daima ilke edinmiştir.


Suphi AYDINER
 Açıkhava Fabrikası Genel Müdürü

1980 İstanbul doğumlu Aydıner, Avusturya lisesinden sonra Işık Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. İlk iş hayatına Borusan Mannesmann Birleşik Boru Fabrikaları-İhracat Departmanında başladı ve 2006-2010 yılları boyunca İhracat Sorumlusu olarak çalıştı.

2010 yılında Açıkhava Fabrikası kurucu ortağı olarak reklam sektörüne giren Aydıner, 3D reklam uygulamaları konusunda fikir, tasarım ve uygulamada önemli markalarla çalıştı. Burada edindiği bilgi ve tecrübe sonucunda aynı markası ile temapark projeleri konusunda hizmet vermeye başladı.

Türkiye’de tasarım ve üretim hizmetlerini tek bir çatı altında toplayan ilk firmalardan biri olan Açıkhava Fabrikası markasıyla tasarım ve teknolojiyi sanatla buluşturarak temalı alanlar için anahtar teslim hizmetler vermeye başladı. Halen hayalleri gerçeğe çeviren markasıyla belediye parkı,  müze, temapark ve özel projeler konusunda eşsiz ürün ve hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Aydıner, yaşayan ve eğlendirirken öğreten müzelerle birlikte önemli bir endüstri yaratan temalı alanların artarak Türkiye’de ekonomik, sosyal ve kültürel değer yaratması misyonu ile çalışmalarını geliştirerek ilerlemektedir.  Türkiye’deki projelerinin yanısıra markasıyla Orta Amerika, Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’ya tasarım ve üretimler sunan sektörün aktif oyunculardan biridir.

Şöhret Pakiş, 2014 -2015 yıllarında IAAPA Europe komitesinde, 2016 yılından bu yana Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA bölgesi M&S komitesinde çalışmaktadır.


Şöhret PAKİŞ
Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Şöhret Pakiş, Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede lisans üstü eğitimini almaya devam etti.

İlk iş deneyimi ilaç sektöründe oldu. Pfizer İlaçları’nda İnsan Kaynakları Departmanı’nda yaklaşık 3 yıl Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Daha sonra 2003 yılında Polin ekibine katıldı. 2003 yılından Ekim 2013’e kadar Polin’de Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2013 yılı Ekim ayından itibaren de Polin’de Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

Şöhret Pakiş, 2014 -2015 yıllarında IAAPA Europe komitesinde, 2016 yılından bu yana Avrupa ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA bölgesi M&S komitesinde çalışmaktadır.

 


Ümit KESİM
Yrd. Doç. Dr. / Rekreasyon Araştırmaları Derneği Üyesi

1943 Cihangir, İstanbul doğumludur. Firuzağa İlk Okulu, Galatasaray Lisesi Orta Okulu ve ABD Elkhart, Indıana Lisesi mezunudur.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini ABD Indiana Üniversitesi Sağlık Beden Eğitimi ve Rekreasyon Yüksek Okulunda tamamlamıştır. Doktora derecesini Marmara Üniversitesinde Spor Yöneticiliği alanında gerçekleştirmiştir.

Uzun yıllar Türk Spor Teşkilatında, Üniversitelerde ve Spor Kulüplerinde görev yapmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Danışma Kurulu Üyeliği, Hacettepe Üniversitesi Spor Direktörlüğü. ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanlığı, Koç Üniversitesi Öğrenci İşleri Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur. Son yirmi yıldır Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi nde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve bu üniversiteden emekli olmuştur. Halen Bilgi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Gedik Üniversitelerinde ders vermeye devam etmektedir.

Ümit Kesim, Galatasaray Spor Kulübü Spor Direktörlüğü, Enka Spor Kulübü Spor Direktörlüğü, Avrupa Konseyi Spor Araştırmaları Komisyonu Türkiye Temsilciliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yüksek Danışma Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Kesim, Türkiye Spor Bilimleri Derneği kurucu üyesi, Rekreasyon Hizmetleri ve Araştırmaları Derneği üyesi ve Türkiye Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği üyesidir.

Rekreasyon alanında üniversitelerde dersler vermeye ve bilimsel toplantılara katkı sağlamaya devam eden Kesim, rekreasyon biliminin dünyanın birçok ülkesinde çok büyük aşamalar kaydettiğini, ayrıca birçok ülkede, çeşitli sektörlerde, rekreasyon birimlerinin organizasyonların yapısı içinde hızla kurumsallaştığını, Türkiye de bunun çok yavaş geliştiğini dile getirmektedir. Özellikle İş Yeri Rekreasyonu, Belediye Rekreasyonu, Ticari ve Macera Rekreasyonu, Gönüllü Kuruluşlar Rekreasyonu ve Terapi Rekreasyonu alanlarında çok hızlı gelişmeler görülmektedir.

Kesim, ülkemizde kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının Rekreasyon Bilimini tanımaları, ayrıca bu alanda bilimsel çalışma yapan organizasyonlarla hızla entegre olmaları gerektiğini ve diğer önemli bir husus olarak rekreasyon ürün ve hizmetleri üreten firmaların, rekreasyon bilimi hakkında farkındalık kazanmalarının endüstriye büyük katkılar sağlayacağını düşünmektedir.


Yavuz ÖZDEL
YEPUD (Yaratıcı Etkinlikler Planlama Ve Uygulama Derneği) Başkanı
FYM Kreatif Grup (Tanıtım, Dekor ve Organizasyon) Şirketi sahibi.
EUBEA (Avrupa Event Ödülleri jüri üyesi)
Doğrudan Pazarlama Ödülleri jüri üyesi
Midwood Film Plato Kompleks COO Genel koordinatörü
Belediyeler Festivaller Birliği Danışmanı

İstanbul doğumlu olan Yavuz Özdel, Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur.

1974-2000 yılları arasında İstanbul Devlet Balesi solo dansçısı ve koreografı olarak çalışmıştır. Çeşitli Müzikal, Tiyatro Dizi, Reklam koreograflığı yapmıştır. İki ablası ile birlikte 1988 yılında Dans Akademik Bale ve Dans Okulu’nu kurarak, okulun yöneticiliğini ve hocalığını yapmıştır.

1990 yılında FYM Tanıtım Reklam ve Organizasyon Şirketi’ni kurmuş ve bu tarihten beri ülkemizin imajını akılda kalıcı şekilde tanıtmaya yönelik çeşitli kültürel ve sanatsal projelere imza atmıştır.

Yavuz Özdel şu an, YEPUD Derneği Başkanı olmakla beraber, FYM Kreatif Grup şirketindeki proje yapım, yönetim, uygulama ve danışmanlığı, Etkinlik yönetimi eğitmenliği, sahne, mekan dekor tasarım ve projelendirme ile sanat danışmanlığına devam etmektedir.